Jak volit
A ony jsou nějaký volby?
Ano, jsou.
Letos na podzim se volí 5. a 6. října 2018 zastupitelstvo městské části u nás na Desítce, ze kterého pak vzejde starosta Desítky a zároveň i zastupitelstvo hlavního města Prahy, ze kterého pak vzejde primátor Prahy. Až tedy půjdete k volbám, budete do obálky dávat dva volební lístky. Jeden do zastupitelstva na Desítce, druhý do zastupitelstva na hlavním městě.
Kam mám jít volit?
Volíte v místnostech obvyklých tam, kde jste zapsáni (obvykle trvalé bydliště) ve voličském seznamu, který vede matrika úřadu městské části. Do 3. 10. lze příslušnou matriku požádat o přepsání se jinam.
Co s sebou k volbám potřebuji?
Stačí vám občanský průkaz, může ho zastoupit pas (i ten s odstřiženým rohem).
Co když občanku ztratím, nebo už není platná?
V případě, že občanský průkaz ztratíte, nebo ho nebudete mít platný, pak si ho můžete v době konání voleb nechat narychlo vydat na úřadě Prahy 10. Služba je sice zpoplatněná, ale udělají vám i potřebnou fotku.
A jak je to s lístky?
Lístky dostanete asi dva dny předem do schránek. Nemusíte je ale nutně s sebou k volbám nosit. V případě potřeby dostanete od volební komise na místě jiné.
Můžu volit na volební průkaz jinde?
V těchto volbách bohužel ne.
A když nedojdu k urně, může dojít urna za mnou?
Může. Lze (např. ze zdravotních důvodů, či věku apod.) požádat úřad (i v době voleb) telefonicky o přenosnou volební schránku, kterou až k vám přinesou. Můžete dokonce zatelefonovat do své volební místnosti při vstupu do budovy o schránku, když někdo na místě zjistí, že např. schody (někde se využívají přednostně třídy vyšších ročníků školy) až k volební místnosti nevyjde.
A jak je to v těchhle volbách s kroužkováním kandidátů?
Dejte velký křížek, abyste neztratili své hlasy. Než půjdete volit, měli byste vědět, že komunální volby nic jako preferenční hlasy neznají. Nejprve se sčítají hlasy pro stranu a až potom ty, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení.
V posledních volbách se u nás nezapočítalo bezmála 30 000 hlasů! A to jen proto, že voliči nedávali velké křížky – mnozí neuplatnili všechny své hlasy.
Pro „skok“ na kandidátce je potřeba minimálně deset procent hlasů, což je nejvíc ve všech volbách. Zjednodušeně řečeno: chcete-li podpořit pouze jednu politickou stranu, respektive kandidáty pouze z jedné strany, nekroužkujte. Nejlepším způsobem hlasování je označit v tomto případě stranu jako celek, přičemž každý kandidát od vás dostane po jednom hlasu.
Pamatujte, že hlas jde jako první straně, a ne konkrétnímu kandidátovi za všech okolností. Tedy, i když se rozhodnete všechny své hlasy rozdělit napříč různými politickými stranami, nejprve tím pomáháte ke zvolení straně jako celku. A ta potřebuje překonat 5 %, aby se vůbec někdo Vašimi hlasy zabýval. Nezapomeňte na velký křížek.
Co se stane, když dám velký a malý křížek?
Máte jistotu, že volíte všemi svými hlasy.
Váš hlas připadne všem kandidátům s „malým“ křížkem a všem ostatním ze strany, které dáte velký křížek, tedy samozřejmě jen, aby celkově byl počet 45.
U nás se volí 45 zastupitelů.
Když dáte velký křížek Spojeným silám pro Prahu 10 dva křížky někomu z ODS, hlas dostanou 2 kandidáti označeným „malým“ křížkem a prvních 43 kandidátů (45 – 2 = 43) ze strany, které dal „velký“ křížek, tedy Spojeným silám.
To křížkování je tedy věda, můžu si lístek připravit už doma?
Ano. Jen musíte hlasovat osobně, upravit jej správně a dát do obálky,kterou vám vydá komise u voleb. Nemusí být zalepená
Regionální kancelář TOP 09 Praha 10
- Murmanská 1245/15, 108 00 Praha 10 - Vršovice
- Lenka Chlubnová, volební manažerka
- lenka@produkujeme.cz